Dne 23. a 25. října letošního roku se téměř 30členná skupina studentů z polských polygrafických vysokých škol z Varšavy a Lodže spolu s lektory zúčastnila návštěvy v Koenig & Bauer Sheetfed v Radebeulu, kde se vyrábějí ofsetové stroje této společnosti. Hosté měli možnost navštívit montážní závod a předváděcí středisko, stejně jako vyslechnout prezentace technologických řešení německého výrobce. V rámci dalších atrakcí zařídil organizátor, společnost Koenig & Bauer (CEE), návštěvu Univerzity aplikovaných věd (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur - HTWK) v Lipsku.
Návštěva místní univerzity byla hlavním bodem prvního dne pobytu polských studentů v Německu. Jménem HTWK byli přivítáni profesory Ulrike Gerhardt-Herzau, zabývající se tiskovými procesy a Frankem Rocha, který je specialistou na měřicí techniky a koordinátorem mezinárodních vztahů na Fakultě médií. Studenti se seznámili se základními informacemi o fungování HTWK: formy vzdělávání, počet semestrů, přednášené předměty, program Erasmus. Pak navštívili univerzitní laboratoře, kde mohli vidět měřicí přístroje používané během výuky a dozvědět se o typech výzkumu.
Druhý den strávili téměř celý v závodě na výrobu archových ofsetových strojů Koenig & Bauer v Radebeul. Zde studenty oficiálně přivítal Sascha Fischer, vedoucí oddělení produktového managementu u Koenig & Bauer Sheetfed, a Pawel Krasowski, Marketing & Product Manager u společnosti Koenig & Bauer (CEE) a koordinátor cesty a školitel polské skupiny. První z nich připravil prezentaci skupiny Koenig & Bauer, její postavení na globálním trhu s tiskem a potenciál spojený s rozmanitostí nabízených řešení. Představil nejdůležitější systémy, které automatizují a zlepšují práci strojů z řady Rapida vyráběných v Radebeulu, a speciálních řešení pro měření a regulaci. Citoval také příklady nejzajímavějších, individuálně konfigurovatelných výrobních linek realizovaných u klientů z celého světa. Představil nejnovější úspěchy Koenig & Bauer v souladu s myšlenkou „Průmysl 4.0“, například ovládání stroje pomocí mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony.
Po skončení prezentace navštívila polská skupina montážní halu a skladu náhradních dílů. Dále šli studenti do předváděcího centra, kde se zúčastnili předvedení 8barvového stroje s obracecím zařízením a lakovací věží RAPIDA 106-8+L SW4. "Ve stroji pracujícím na maximální rychlost pro daný režim (4/0 nebo 4/4) jsme vytiskli několik nízkonákladových zakázek“, říká Paweł Krasowski. Některé z nich byly vyrobeny v režimu AutoRun, čímž se do značné míry eliminovala práce obsluhy: příprava, čištění, příprava na tisk další zakázky a provedení následných prací se provádí automaticky. Studenti byli strojem velmi ohromeni, zejména v souvislosti s "autonomií" jeho úkolů a rychlým přechodem na další zakázku. Poslední práce zahrnovala fotografii pořízenou těsně po vjezdu do předváděcího centra a poskytla další důkaz o flexibilitě a efektivitě řešení a dodala příjemnou památku na návštěvu v Radebeulu. "
Jan Korenc, jednatel společnosti Koenig & Bauer (CEE), říká: "Návštěvy studentů z polygrafických univerzit z regionu CEE v závodě Koenig & Bauer jsou už téměř tradicí. Jsme rádi, že se to povedlo i v letošním roce a že jsme se s nimi mohli podělit o informace o nejnovějších technologických řešeních naší společnosti a o změnách, k nimž nedávno došlo. V letošním roce mohli také studenti obou polských škol vidět, jak vypadá tisková škola v Lipsku, město známé mnohým generacím polských polygrafů, které na ní získávali znalosti a inženýrské diplomy."