Studenti polských polygrafických škol v Radebeulu

Dne 23. a 25. října letošního roku se téměř 30členná skupina studentů z polských polygrafických vysokých škol z Varšavy a Lodže spolu s lektory zúčastnila návštěvy v Koenig & Bauer Sheetfed v Radebeulu, kde se vyrábějí ofsetové stroje této společnosti. Hosté měli možnost navštívit montážní závod a předváděcí středisko, stejně jako vyslechnout prezentace technologických řešení německého výrobce. V rámci dalších atrakcí zařídil organizátor, společnost Koenig & Bauer (CEE), návštěvu Univerzity aplikovaných věd (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur - HTWK) v Lipsku.

Návštěva místní univerzity byla hlavním bodem prvního dne pobytu polských studentů v Německu. Jménem HTWK byli přivítáni profesory Ulrike Gerhardt-Herzau, zabývající se tiskovými procesy a Frankem Rocha, který je specialistou na měřicí techniky a koordinátorem mezinárodních vztahů na Fakultě médií. Studenti se seznámili se základními informacemi o fungování HTWK: formy vzdělávání, počet semestrů, přednášené předměty, program Erasmus. Pak navštívili univerzitní laboratoře, kde mohli vidět měřicí přístroje používané během výuky a dozvědět se o typech výzkumu.

Druhý den strávili téměř celý v závodě na výrobu archových ofsetových strojů Koenig & Bauer v Radebeul. Zde studenty oficiálně přivítal Sascha Fischer, vedoucí oddělení produktového managementu u Koenig & Bauer Sheetfed, a Pawel Krasowski, Marketing & Product Manager u společnosti Koenig & Bauer (CEE) a koordinátor cesty a školitel polské skupiny. První z nich připravil prezentaci skupiny Koenig & Bauer, její postavení na globálním trhu s tiskem a potenciál spojený s rozmanitostí nabízených řešení. Představil nejdůležitější systémy, které automatizují a zlepšují práci strojů z řady Rapida vyráběných v Radebeulu, a speciálních řešení pro měření a regulaci. Citoval také příklady nejzajímavějších, individuálně konfigurovatelných výrobních linek realizovaných u klientů z celého světa. Představil nejnovější úspěchy Koenig & Bauer v souladu s myšlenkou „Průmysl 4.0“, například ovládání stroje pomocí mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony.

Po skončení prezentace navštívila polská skupina montážní halu a skladu náhradních dílů. Dále šli studenti do předváděcího centra, kde se zúčastnili předvedení 8barvového stroje s obracecím zařízením a lakovací věží RAPIDA 106-8+L SW4. "Ve stroji pracujícím na maximální rychlost pro daný režim (4/0 nebo 4/4) jsme vytiskli několik nízkonákladových zakázek“, říká Paweł Krasowski. Některé z nich byly vyrobeny v režimu AutoRun, čímž se do značné míry eliminovala práce obsluhy: příprava, čištění, příprava na tisk další zakázky a provedení následných prací se provádí automaticky. Studenti byli strojem velmi ohromeni, zejména v souvislosti s "autonomií" jeho úkolů a rychlým přechodem na další zakázku. Poslední práce zahrnovala fotografii pořízenou těsně po vjezdu do předváděcího centra a poskytla další důkaz o flexibilitě a efektivitě řešení a dodala příjemnou památku na návštěvu v Radebeulu. "

Jan Korenc, jednatel společnosti Koenig & Bauer (CEE), říká: "Návštěvy studentů z polygrafických univerzit z regionu CEE v závodě Koenig & Bauer jsou už téměř tradicí. Jsme rádi, že se to povedlo i v letošním roce a že jsme se s nimi mohli podělit o informace o nejnovějších technologických řešeních naší společnosti a o změnách, k nimž nedávno došlo. V letošním roce mohli také studenti obou polských škol vidět, jak vypadá tisková škola v Lipsku, město známé mnohým generacím polských polygrafů, které na ní získávali znalosti a inženýrské diplomy."

 
Studenti polských polygrafických škol v Radebeulu
 

Vážené kolegyně, vážení kolegové široké polygrafické veřejnosti,

na počátku letošního roku jsme vzkázali prostřednictvím těchto stránek, že v důsledku situace okolo pandemie Covid-19 byla pozastavena činnost našeho spolku Společnost tisku, z.s., ČS VTS. Byli jsme nuceni omezit se na aktivity, které lze uskutečňovat pouze on-line. To bylo na jaře a přes léto, kdy se situace zdála být klidnější, s optimismem jsme začali připravovat projekty na podzim a zimu 2020. Nyní je podzim a naše snaha o znovu zahájení činnosti a organizaci odborných podniků vzala bohužel za své vlivem všem známých současných okolností. Odborná skupina CFTA zrušila dlouho připravovaný program již tradiční podzimní mezinárodní konference a rovněž byla nucena pozastavit konání zářijového kurzu flexotisku na Univerzitě Pardubice. Neříká se nám to lehce, ale museli jsme se vrátit do předprázdninových kolejí. Abychom nepropadali přílišnému pesimismu, jakmile se situace okolo pandemie zlepší a život se opět vrátí k normálu, budeme ve svém programu samozřejmě opět pokračovat.

Na jaře jsme konstatovali, že nás nečekaná situace úplně nezaskočila, jen jsme museli zvolit jiné formy spolupráce s polygrafickou veřejností. V nastálé realitě okolo pandemie budeme pokračovat v organizaci činnosti stejným způsobem jako na jaře, jen o něco poučenější. Zkrátka, jsme stále připraveni, ale stále jen on-line.

Přejeme všem klidné dny, mnoho zdraví a pozitivní energie.

Za Společnost tisku, z.s., ČS VTS
Vladimír Lukeš, předseda předsednictva