Státní tiskárna cenin obnovuje ofsetovou technologii

KBA CEE Sp. z o.o. vítězem veřejné zakázky na dodávku nového stroje formátu B1

Podpisem smlouvy s dodavatelem KBA CEE Sp. z o.o. uzavřela Státní tiskárna cenin s.p. rozsáhlý tendr na pořízení nové ofsetové technologie. Ve výběru zvítězil stroj Koenig & Bauer Rapida 106.

Pětibarvový archový ofsetový stroj bude vybaven pro tisk nejen konvenční technologií, ale umožňuje i použití UV barev. Kromě tradičních unikátních řešení z dílny Koenig & Bauer, jako je beználožkové nakládání SIS, je výrazným specifikem dodávaného stroje pro ceninové tiskárny typická výbava pro irisový tisk. Technicky zajímavá bude i úprava formových cylindrů pro upínání nejen standardních hliníkových desek, ale i desek fotopolymerních.

Společnost Koenig & Bauer dodávkou nového tiskového stroje do pražského provozu Státní tiskárny cenin dokazuje, že je oprávněně celosvětovým lídrem na trhu ceninového tisku. Například v tisku bankovek dosahuje tržního podílu okolo 90 % a jak je vidět na příkladu připravované dodávky do České republiky, také ve výrobě dalších cenin patří mezi preferované dodavatele.

 
Státní tiskárna cenin obnovuje ofsetovou technologii
 

Vážené kolegyně, vážení kolegové široké polygrafické veřejnosti,

na počátku letošního roku jsme vzkázali prostřednictvím těchto stránek, že v důsledku situace okolo pandemie Covid-19 byla pozastavena činnost našeho spolku Společnost tisku, z.s., ČS VTS. Byli jsme nuceni omezit se na aktivity, které lze uskutečňovat pouze on-line. To bylo na jaře a přes léto, kdy se situace zdála být klidnější, s optimismem jsme začali připravovat projekty na podzim a zimu 2020. Nyní je podzim a naše snaha o znovu zahájení činnosti a organizaci odborných podniků vzala bohužel za své vlivem všem známých současných okolností. Odborná skupina CFTA zrušila dlouho připravovaný program již tradiční podzimní mezinárodní konference a rovněž byla nucena pozastavit konání zářijového kurzu flexotisku na Univerzitě Pardubice. Neříká se nám to lehce, ale museli jsme se vrátit do předprázdninových kolejí. Abychom nepropadali přílišnému pesimismu, jakmile se situace okolo pandemie zlepší a život se opět vrátí k normálu, budeme ve svém programu samozřejmě opět pokračovat.

Na jaře jsme konstatovali, že nás nečekaná situace úplně nezaskočila, jen jsme museli zvolit jiné formy spolupráce s polygrafickou veřejností. V nastálé realitě okolo pandemie budeme pokračovat v organizaci činnosti stejným způsobem jako na jaře, jen o něco poučenější. Zkrátka, jsme stále připraveni, ale stále jen on-line.

Přejeme všem klidné dny, mnoho zdraví a pozitivní energie.

Za Společnost tisku, z.s., ČS VTS
Vladimír Lukeš, předseda předsednictva