První Koenig & Bauer Iberica v Polsku

Ofsetová tiskárna RD Sp. z o.o., která působí v polském městě Krotoszyn a je součástí skupiny Technopol Group, se stala prvním polským uživatelem plně automatizovaného výsekového stroje Optima 106 K značky Koenig & Bauer Iberica. Stroj, který je v tomto závodě v provozu několik měsíců, podle slov majitele firmy, pana Rafała Czwojdzińského, významně zvýšil její výrobní potenciál v oblasti vysekávání kartonových obalů z hladké lepenky. Nahradil přitom zařízení jiného dodavatele a stal se dalším řešením značky Koenig & Bauer, který tento polygrafický podnik využívá.

Specializace: obaly z hladké a vlnité lepenky a POS materiály

Skupina Technopol Group, kterou v současnosti tvoří tři výrobní závody (v Ostrowě Wielkopolském, Żyrardowě a Krotoszyně), působí na trhu polygrafických služeb téměř 20 let. Její majitel, Rafał Czwojdziński, však v obalové branži působí už od poloviny 90. let minulého století. Tiskárny, které jsou součástí skupiny, se specializují na výrobu obalů z hladké a vlnité lepenky a POS materiálů (stojany, displeje atd.), jež se vyrábějí ofsetovou, flexotiskovou a digitální technikou.

Závody dodávají své kartonové obaly polským a zahraničním zákazníkům z oboru farmaceutického, potravinářského a chemického průmyslu. Firma RD systematicky modernizuje a obměňuje svůj strojový park, aby mohla splnit aktuální, stále rostoucí tržní požadavky na kvalitu a produktivitu. Součástí tohoto investičního procesu jsou také zařízení z oddělení dokončovacích úprav (post-press), například výsekové stroje.

Iberica: další „rodinný příslušník“ Koenig & Bauer

Společnost Iberica se stala součástí koncernu Koenig & Bauer v polovině roku 2016 a o několik měsíců později byla její řešení zařazena do portfolia firmy KBA CEE (v současnosti Koenig & Bauer (CEE)), která působí v Polsku, České republice a na Slovensku. Rafał Czwojdziński přiznává, že stroje, které Iberica vyrábí ve svém závodě nedaleko Barcelony, znal už dříve: „Měl jsem možnost navštívit výrobní závod Iberica ještě před převzetím této společnosti firmou Koenig & Bauer a podle mého názoru představuje z hlediska technologické pokročilosti, podobně jako zařízení, která se v něm vyrábějí, nejvyšší světovou úroveň. Výroba strojů probíhá ze 100 % na jednom místě, což v případě jiných, rovněž globálních firem, nebývá obvyklé. Když se značka Iberica objevila v „rodině“ Koenig & Bauer, utvrdilo to mé přesvědčení, že je to dodavatel nejvyšší světové třídy, za kterým v současnosti zásluhou fúze stojí silný koncern. To byl jeden z důvodů, kvůli kterému jsem se mimo jiné při nákupu nového výsekového zařízení, které mělo zvýšit produktivitu, kvalitu a také automatizaci této fáze výrobního procesu, rozhodl pro stroj Optima 106 K.“

První plochý výsek značky Koenig & Bauer Iberica v Polsku

Rafał Czwojdziński v rozhovoru pro nás upozornil, že konfigurace stroje Optima 106 K, který byl dodán firmě RD, je ve srovnání se starším řešením velmi rozsáhlá: „Myslím tím plně automatizovaný způsob zpracování včetně důležité funkce vylupování a rozlamování.“ Stroj Optima 106 K zpracovává archy formátu od 35 x 40 cm do 75 x 106 cm s tloušťkou do 1,5 mm v případě kartonu a 3 mm v případě lepenky. Jeho výkon v závislosti na materiálu a typu zakázky je maximálně 8,5 tisíce archů za hodinu. Je vybavený nejnovější generací systému Varioplan, který zaručuje stálý výsek o síle 300 tun.

„Za pozornost stojí jeho funkcionalita,“ říká Michał Drożdż, regionální šéf prodeje ve firmě Koenig & Bauer (CEE). „Rychlé nastavení síly výseku a vylamovacích nástrojů podporuje speciální centrovací systém. Podobně jako všechny stroje řady Optima 106 je vybavený systémem Quick-Lock, který umožňuje snížení doby pro osazování nástrojů. Dalším prvkem, který stojí za pozornost, je systém automatické detekce a ukládání délky archu do paměti. Míru automatizace zvyšují velmi důležité sekce pro vylupování a rozlamování “, zdůrazňuje za prvního polského uživatele tohoto stroje Rafał Czwojdziński. „To z něho dělá velmi úsporné a ergonomické řešení odpovídající požadavkům 21. století.“

Několik měsíců plodné spolupráce s Koenig & Bauer (CEE)

Po více než deseti měsících od zavedení nového výsekového stroje do provozu si Rafał Czwojdziński pochvaluje jak jeho kvalitu a výkon, tak i úroveň spolupráce s firmou Koenig & Bauer (CEE) v rámci poprodejní a servisní podpory: „Stroj je v podstatě bezporuchový, jsme s ním tedy spokojení,“ říká majitel firmy RD. „Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o jeho první uvedení do provozu v Polsku, navíc ve velmi pokročilé variantě, jsme v nepřetržitém kontaktu se servisním oddělením regionálního zastoupení firmy Koenig & Bauer. Doba odpovědi, kterou nám výrobce garantuje, je velmi krátká, a proto nám vytváří pohodlné a bezpečné pracovní podmínky.“

Jan Korenc, jednatel Koenig & Bauer (CEE), k tomu říká: „Máme radost z toho, že první zařazení výsekového stroje Koenig & Bauer Iberica do provozu, které jsme uskutečnili v Polsku, dopadlo úspěšně, o čemž svědčí spokojenost zákazníka s používaným strojem. Optima 106 K představuje nejvyšší světovou úroveň kvality a výkonu a firma RD okamžitě zaznamenala jejich nárůst ve výrobě. Přednosti výsekových strojů, které vyrábějí barcelonské závody Iberica, jež jsou nyní součástí koncernu Koenig & Bauer, ocenila už dříve velmi početná skupina polských tiskáren, které se specializují na výrobu obalů. V mnoha případech jsou tato zařízení v provozu déle než deset let, a tak mohou potvrdit svou dlouhou životnost a spolehlivost. Firma RD je první polský zákazník, jemuž stroj dodala naše pobočka už po fúzi firmy Iberica a koncernu Koenig & Bauer. Jsme přesvědčeni o tom, že také v případě této dynamicky se rozvíjející tiskárny obalů bude náš výsekový stroj tvořit stabilní článek zdejší výroby a přispěje k jejímu dalšímu rozvoji a dalším tržním úspěchům.“

 
První Koenig & Bauer Iberica v Polsku
První Koenig & Bauer Iberica v Polsku
První Koenig & Bauer Iberica v Polsku
 

Vážené kolegyně, vážení kolegové široké polygrafické veřejnosti,

na počátku letošního roku jsme vzkázali prostřednictvím těchto stránek, že v důsledku situace okolo pandemie Covid-19 byla pozastavena činnost našeho spolku Společnost tisku, z.s., ČS VTS. Byli jsme nuceni omezit se na aktivity, které lze uskutečňovat pouze on-line. To bylo na jaře a přes léto, kdy se situace zdála být klidnější, s optimismem jsme začali připravovat projekty na podzim a zimu 2020. Nyní je podzim a naše snaha o znovu zahájení činnosti a organizaci odborných podniků vzala bohužel za své vlivem všem známých současných okolností. Odborná skupina CFTA zrušila dlouho připravovaný program již tradiční podzimní mezinárodní konference a rovněž byla nucena pozastavit konání zářijového kurzu flexotisku na Univerzitě Pardubice. Neříká se nám to lehce, ale museli jsme se vrátit do předprázdninových kolejí. Abychom nepropadali přílišnému pesimismu, jakmile se situace okolo pandemie zlepší a život se opět vrátí k normálu, budeme ve svém programu samozřejmě opět pokračovat.

Na jaře jsme konstatovali, že nás nečekaná situace úplně nezaskočila, jen jsme museli zvolit jiné formy spolupráce s polygrafickou veřejností. V nastálé realitě okolo pandemie budeme pokračovat v organizaci činnosti stejným způsobem jako na jaře, jen o něco poučenější. Zkrátka, jsme stále připraveni, ale stále jen on-line.

Přejeme všem klidné dny, mnoho zdraví a pozitivní energie.

Za Společnost tisku, z.s., ČS VTS
Vladimír Lukeš, předseda předsednictva