500+ let tisku v Čechách aneb Kdy to vlastně začalo?

Moderní historie nebo chceme-li počátek novověku je plný převratných objevů. Historikové často polemizují, kdy to či ono vlastně začalo, předkládají důkazy, které se podobají mýtům, někteří z historiků se možná budou durdit, ale historickým odkazům a přínosům je to srdečně jedno. Tak je tomu u vynálezu rozebíratelné sazby, obecně zvané knihtisk. Vedle beze sporu důležitého data objevu, sledujme prosím jen některé z faktických přínosů. Skončilo ruční přepisování textů, vznikla ilustrace provedená svébytnou metodou rytím nebo řezáním do dřeva, později do lina a jiných hmot, tiskem byl zhmotněn obraz. Pozdější vynález rotačky přinesl spisovatelům, publicistům a novinářům možnost vedle časopiseckých črtů vydávat román na pokračování…

Společnost tisku, z.s. ČS VTS se rozhodla v roce 2018 připomenout a oslavit výročí těchto událostí a prvních tisků, zhotovených touto technologií na území Čech. Pod názvem „500 + let tisku v Čechách“ vzniká platforma pro partnery i zájemce, kde je možno se připojit aktivními příspěvky, názory a připomínkami. Touto cestou vysíláme vzkaz manažerům a pracovníkům tiskáren, všem ostatním kolegům ve sférách činnosti jako jsou nakladatelé, vydavatelé, dodavatelé technologií a materiálů a v neposlední řadě i v oblasti odborného školství. Společně vytvoříme zajímavý program pro informování široké veřejnosti o současném stavu našeho krásného řemesla. Sdílejme společně fotky, videa, nápady a zprávy z Vaší činnosti na  stránkách www.spolecnosttisku.cz a na Facebooku. 

Již nyní připravujeme workshopy klasického knihtisku, oslavy vyvrcholí slavnostní konferencí, která bude zahrnovat 3 na sebe navazující bloky (historie – současnost – budoucnost) v kolébce tisku v Plzni. A jak jinak, na závěr oslavíme společně významné výročí exkurzí a návštěvou plzeňského pivovaru. Pomozte nám, mimo jiné, navodit tvůrčí atmosféru a vzájemnou spolupráci v našem oboru. Přihlaste se s námi k tomuto dědictví, staňte se partnery tohoto projektu! To vše s logem „500 + let tisku v Čechách“!

Zobrazit facebookový profil

 
500+ let tisku v Čechách aneb Kdy to vlastně začalo?
 

Vážené kolegyně, vážení kolegové široké polygrafické veřejnosti,

na počátku letošního roku jsme vzkázali prostřednictvím těchto stránek, že v důsledku situace okolo pandemie Covid-19 byla pozastavena činnost našeho spolku Společnost tisku, z.s., ČS VTS. Byli jsme nuceni omezit se na aktivity, které lze uskutečňovat pouze on-line. To bylo na jaře a přes léto, kdy se situace zdála být klidnější, s optimismem jsme začali připravovat projekty na podzim a zimu 2020. Nyní je podzim a naše snaha o znovu zahájení činnosti a organizaci odborných podniků vzala bohužel za své vlivem všem známých současných okolností. Odborná skupina CFTA zrušila dlouho připravovaný program již tradiční podzimní mezinárodní konference a rovněž byla nucena pozastavit konání zářijového kurzu flexotisku na Univerzitě Pardubice. Neříká se nám to lehce, ale museli jsme se vrátit do předprázdninových kolejí. Abychom nepropadali přílišnému pesimismu, jakmile se situace okolo pandemie zlepší a život se opět vrátí k normálu, budeme ve svém programu samozřejmě opět pokračovat.

Na jaře jsme konstatovali, že nás nečekaná situace úplně nezaskočila, jen jsme museli zvolit jiné formy spolupráce s polygrafickou veřejností. V nastálé realitě okolo pandemie budeme pokračovat v organizaci činnosti stejným způsobem jako na jaře, jen o něco poučenější. Zkrátka, jsme stále připraveni, ale stále jen on-line.

Přejeme všem klidné dny, mnoho zdraví a pozitivní energie.

Za Společnost tisku, z.s., ČS VTS
Vladimír Lukeš, předseda předsednictva