500+ let tisku v Čechách aneb Kdy to vlastně začalo?

Moderní historie nebo chceme-li počátek novověku je plný převratných objevů. Historikové často polemizují, kdy to či ono vlastně začalo, předkládají důkazy, které se podobají mýtům, někteří z historiků se možná budou durdit, ale historickým odkazům a přínosům je to srdečně jedno. Tak je tomu u vynálezu rozebíratelné sazby, obecně zvané knihtisk. Vedle beze sporu důležitého data objevu, sledujme prosím jen některé z faktických přínosů. Skončilo ruční přepisování textů, vznikla ilustrace provedená svébytnou metodou rytím nebo řezáním do dřeva, později do lina a jiných hmot, tiskem byl zhmotněn obraz. Pozdější vynález rotačky přinesl spisovatelům, publicistům a novinářům možnost vedle časopiseckých črtů vydávat román na pokračování…

Společnost tisku, z.s. ČS VTS se rozhodla v roce 2018 připomenout a oslavit výročí těchto událostí a prvních tisků, zhotovených touto technologií na území Čech. Pod názvem „500 + let tisku v Čechách“ vzniká platforma pro partnery i zájemce, kde je možno se připojit aktivními příspěvky, názory a připomínkami. Touto cestou vysíláme vzkaz manažerům a pracovníkům tiskáren, všem ostatním kolegům ve sférách činnosti jako jsou nakladatelé, vydavatelé, dodavatelé technologií a materiálů a v neposlední řadě i v oblasti odborného školství. Společně vytvoříme zajímavý program pro informování široké veřejnosti o současném stavu našeho krásného řemesla. Sdílejme společně fotky, videa, nápady a zprávy z Vaší činnosti na  stránkách www.spolecnosttisku.cz a na Facebooku. 

Již nyní připravujeme workshopy klasického knihtisku, oslavy vyvrcholí slavnostní konferencí, která bude zahrnovat 3 na sebe navazující bloky (historie – současnost – budoucnost) v kolébce tisku v Plzni. A jak jinak, na závěr oslavíme společně významné výročí exkurzí a návštěvou plzeňského pivovaru. Pomozte nám, mimo jiné, navodit tvůrčí atmosféru a vzájemnou spolupráci v našem oboru. Přihlaste se s námi k tomuto dědictví, staňte se partnery tohoto projektu! To vše s logem „500 + let tisku v Čechách“!

Zobrazit facebookový profil

 
500+ let tisku v Čechách aneb Kdy to vlastně začalo?